Paljud inimesed ei joo töönädalal alkoholi, vaid lubavad end nädalavahetusel lõõgastuda, juues mitu pudelit õlut või kangemaid jooke päevas. Tasub arvestada, et selline lähenemine on ohtlik ja võib põhjustada terviseprobleeme. See on tingitud asjaolust, et kehal on raske töödelda 2 päeva jooksul saadud suurt alkoholiannust.
Tõsiste probleemide vältimiseks peate teadma, millist alkoholi annust päevas peetakse ohutuks.
Kas on olemas ohutu kogus alkoholi?
Arstid pole siiani jõudnud üksmeelele, kas on olemas organismile kahjutu alkoholiannus. Mõned arvavad, et 200 ml veini või 50 ml viina (konjakit) 2-3 korda nädalas on täiesti vastuvõetav kogus alkoholi, mis ei mõjuta kuidagi sinu tervist. Teised on seda meelt, et juba nii väike kogus suurendab erinevate terviseprobleemide riski ja viib alkoholismini.
On olemas spetsiaalsed tabelid ja valemid, mille abil saate ligikaudu välja arvutada, kui palju alkoholi võite juua, ilma et see kahjustaks teie tervist. Kuid tuleb arvestada, et neile ei saa 100% loota, kuna saadud väärtused on keskmistatud. Iga inimese jaoks on ohutu alkoholiannus individuaalne Parameeter sõltub soost, vanusest, kehakaalust ja krooniliste haiguste esinemisest.
Ohutu alkoholi kogus päevas
Päevase alkoholitarbimise määramiseks on tehtud palju uuringuid ja katseid. Enamik lääne ja meie arste nõustusid, et ilma tervist kahjustamata võib keskealine ja keeruline mees juua päevas järgmist:
- vein - kuni 200 ml;
- õlu - kuni 500 ml;
- viin (konjak, viski) - kuni 50 ml.
Õiglase soo jaoks peetakse järgmist alkoholi kogust ohutuks:
- vein - kuni 100 ml;
- õlu - kuni 330 ml;
- kanged joogid - kuni 30 ml.
Tasub arvestada, et naised tõmbavad oma anatoomiliste iseärasuste tõttu purjusolekusse palju kiiremini, mistõttu alkoholisõltuvus võib neil tekkida pärast 1, 5-2 aastat igapäevast joomist.
Kui palju võite nädalas ilma kahjustamata juua?
WHO (Maailma Terviseorganisatsioon) on välja arvutanud, kui palju alkoholi nädalas võib tarbida ilma tervist kahjustamata. Ohutu annus on näidatud portsjonitena, kus standardportsjon on 10 ml etanooli või 8 g alkoholi.
Meeste
Meeste puhul on vastuvõetav juua 3 ühikut alkoholi päevas või 21 ühikut nädalas, tingimusel et see on kaks täiesti kaine päeva.
Naistele
Naistel ei soovitata juua rohkem kui 2 portsjonit alkoholi päevas või 14 portsjonit nädalas. Terviseprobleemide vältimiseks tuleb ka naistel juua vähemalt kahepäevaste intervallidega.
Kas juhi jaoks on olemas ohutu standard?
Paljud autojuhid on huvitatud sellest, kui palju ja millises koguses alkoholi võib enne rooli istumist juua. Kehtestatud standardite kohaselt ei tohiks puhta alkoholi kontsentratsioon vereseerumis ületada 0, 35 ppm. See standard võeti kasutusele seetõttu, et alkohol on inimese veres alati olemas, isegi kui alkohoolseid jooke pole varem tarbitud.
Alkohol satub organismi, sest seda leidub paljudes toiduainetes, sealhulgas keefiris, mõnedes puuviljades ja küpsetistes. Igal riigil on juhi veres oma lubatud alkoholisisaldus.
Mõõdukas alkoholitarbimine
Terviseprobleemide vältimiseks ja alkoholisõltuvuse tekke riski minimeerimiseks tuleb juua mõõdukalt. Eriti oluline on teada oma normi inimestel, kellel on alkoholiga probleeme, näiteks neil, kes pärast paari klaasi viina kaotavad kontrolli oma käitumise üle või muutuvad liiga agressiivseks.
Isegi mõõduka alkoholitarbimise korral on soovitatav järgida järgmisi reegleid:
- Te ei tohiks absoluutselt segada erinevaid alkoholitüüpe üksteisega;
- pärast tõsist stressi ei ole soovitatav juua rohkem kui 70 ml kangeid jooke;
- alkoholi joomise ajal peaksite hoiduma suitsetamisest, kuna nikotiin suurendab joobeseisundit;
- Parem on süüa tsitrusviljadega jooke, kuna nende koostises olevad ained kiirendavad alkoholi lagunemise protsessi.
Mis puutub piirangutesse, siis isegi mõõduka alkoholitarbimise korral on soovitatav hoiduda ravimite võtmisest, kuna alkohol võib nende toimet neutraliseerida või vastupidi tugevdada.
Kuidas arvutada oma pohmellivaba alkoholi piirmäära?
Järgmisel päeval pärast pidusööki pohmelli vältimiseks peaks alkoholi tarbimine olema mõõdukas Kui rääkida konkreetsetest alkohoolsete jookide liikidest, siis keskmiselt ei tohiks 1 kg kehakaalu kohta olla rohkem kui:
- viin - 4 ml;
- õlu - 30 ml;
- vein - 12 ml;
- tequila - 3 ml;
- absint - 2 ml.
Tasub arvestada, et aastate jooksul tuleks alkoholi annust järk-järgult vähendada, kuna täiskasvanueas ei tule keha etanooliga enam nii tõhusalt toime ja selle eliminatsiooniprotsess aeglustub. Mida rohkem komponente joogis on, seda raskem on organismil sellega toime tulla. Pärast konjaki, viski või absindi joomist on pohmell hullem kui samast kogusest viinast.
Märkusena! Alkoholiga koos tarbitavad joogid ja suupisted mõjutavad pohmelli raskust vähe. See, kuidas te järgmisel hommikul tunnete, sõltub ainult joogi kogusest ja kvaliteedist.
Kui palju juua ilma purjujäämisega riskimata?
Ka mõõduka alkoholitarbimise puhul ei saa garanteerida, et inimene purju ei jää. Narkoloogid väidavad, et risk haigestuda alkoholismi sõltub suuresti geneetilisest eelsoodumusest. Olulist rolli mängib ka psühho-emotsionaalne seisund.
Igal juhul tuleb meeles pidada, et alkohoolsete jookide regulaarne tarbimine (ka mõõdukas koguses) tekitab sõltuvust ja võib põhjustada alkoholisõltuvust.
Rahvusvahelises meditsiinis on selline termin nagu "kriitiline annus" - see on maksimaalne alkoholikogus, mille inimene võib juua, ilma et oleks oht liikuda alkoholismi 2. või 3. staadiumisse. Iga inimene, kes kahtlustab, et ta hakkab alkoholist sõltuma, peaks teadma, millises staadiumis ta on. See on väga oluline, et vältida haiguse progresseerumist ja säilitada stabiilne tase.
Inimesed, kes tarbivad alkoholi mõõdukalt ja on alkoholismi 1. ja 2. staadiumis, võivad juua kord nädalas kuni 100-300 ml viina, selline kogus ei põhjusta tõsist tervisekahjustust ja hoiab ära olukorra halvenemise.
Märkusena! Alkoholi liigtarvitamise korral on oht alkohoolikuks saada eriti suur alla 20-aastastel inimestel.
Individuaalsete alkoholinormide määramise valem
Terviseeksperdid on välja töötanud valemi, mille abil saab arvutada inimese alkoholitarbimist. Seda meetodit kasutades saate iseseisvalt määrata, kui palju alkoholi võite päevas juua, ilma et see kahjustaks teie tervist.
Aluseks on 1, 5 g etüülalkoholi 1 kg inimmassi kohta. Kui inimene kaalub 70 kg, on etanooli individuaalne annus 105 ml. Igal juhul on vaja mõista, et sellised väärtused on keskmistatud, kuna palju sõltub keha vanusest, soost ja füsioloogilistest omadustest.
Järeldus
Mõõdukalt tarbituna ei kahjusta alkohol tervist. Seda eriti juhtudel, kui tarbitakse kvaliteetseid looduslikest koostisosadest valmistatud jooke.
Soovimatute tüsistuste riski minimeerimiseks on soovitatav arvutada välja oma individuaalne alkoholitarbimine ja mitte ületada seda. Ja muidugi tuleb meeles pidada, et isegi minimaalsetes kogustes ei ole soovitatav alkoholi tarbida rohkem kui 2-3 korda nädalas, kuna see võib esile kutsuda alkoholisõltuvuse tekke.